Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Lepsza ochrona danych

Data publikacji: 2017-09-15, Data modyfikacji: 2017-09-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Lepsza ochrona danych

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych, który zakłada podwyższenie poziomu ochrony prywatności obywateli. Projekt obejmuje zmiany przepisów sektorowych w ponad 130 ustawach. Do 13 października można wziąć udział w konsultacjach społecznych projektowanych rozwiązań.

Podwyższenie poziomu ochrony prywatności obywateli, w tym przyznanie im nowych i skutecznych mechanizmów ochrony przed naruszeniami przy jednoczesnym poszanowaniu interesów przedsiębiorców – to podstawowe założenia udostępnionego w czwartek przez MC projektu nowej ustawy o ochronie danych osobowych oraz zmiany ustaw sektorowych. 

Jak informuje resort cyfryzacji, projekt obejmuje zmiany przepisów sektorowych w ponad 130 ustawach. Do najważniejszych zmian należy m.in. przyznanie obywatelom dodatkowego prawa dochodzenia roszczeń cywilnoprawnych z tytułu naruszenia zasad ich prywatności. 

Resort cyfryzacji podkreśla, że Polska stała się pierwszym państwem w Unii Europejskiej, które wdrażając nowe unijne prawo o ochronie danych osobowych - tj. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) - zmienia cały krajowy system prawny. 

Samorządy są wśród podmiotów, które przetwarzają dane w sposób zautomatyzowany. Celem ataków hakerskich mogą być m.in. konta samorządów. Administratorzy danych mają do maja czas na przygotowanie się do rozpoczęcia stosowania unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Rozporządzenie w polskim porządku prawnym będzie stosowane bezpośrednio od 25 maja 2018 r. Od tej daty administratorzy danych w większym niż dotąd stopniu będą odpowiedzialni za zgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych. Rolę fachowego wsparcia dla administratorów danych i podmiotów przetwarzających odgrywać będą inspektorzy ochrony danych. Zadaniem inspektorów ochrony danych - tak jak obecnie administratorów bezpieczeństwa informacji (ABI) - będzie działanie na rzecz zgodnego z przepisami o ochronie danych przetwarzania danych, zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym.

Projektowane przepisy projektu nowej ustawy o ochronie danych osobowych przewidują również rozwiązania służące skróceniu prowadzonych obecnie przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) postępowaniach. Ustanawiają nowy organ państwowy – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zniesiona zostanie dwuinstancyjność postępowania, a prowadzone przez prezesa postępowania kontrolne będą mogły trwać maksymalnie 30 dni. 

Dla porównania, obecnie na uzyskanie prawomocnego orzeczenia w sprawie dot. ochrony danych osobowych czeka się średnio 600 dni. Nowy organ będzie uprawniony również do wydawania rekomendacji w zakresie sposobów zabezpieczania danych osobowych, czego dzisiaj przedsiębiorcom brak. Zmianie ulegną również zasady gromadzenia danych osobowych pracowników poprzez przyznanie im uprawnienia do udzielania zgody na przetwarzanie ich danych i wskazanie zasad korzystania z monitoringu wizyjnego w miejscu pracy. 

Projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych zawiera 92 artykuły a ustawa wprowadzająca przewiduje zmianę 133 ustaw sektorowych. Do projektu dołączone zostały również uzasadnienia podejmowanych zmian legislacyjnych obejmujące łącznie 200 stron. 

Wśród zmian dotyczących JST są m.in. regulacje dotyczące ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, o zatrudnieniu socjalnym, o dochodach JST.

Projekty zawierają również dokumenty, które łącznie na ponad 50 stronach uzasadniają konieczność przeznaczenia określonych środków finansowych na przeprowadzenie reformy. Projekt skierowany został do konsultacji społecznych w tym poprzez przesłanie go do ponad 200 podmiotów zaangażowanych w obszarze prawa ochrony danych osobowych. 

Przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych zawierają zmiany ustaw wypracowanych wspólnie z właściwymi resortami, zapewniających dostosowanie krajowego porządku prawnego do nowych norm prawnych zawartych w rozporządzeniu RODO.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych ma być niezależnym organem państwowym powoływanym przez Sejm RP na wniosek premiera RP. Organ będzie posiadał 4-letnią kadencję, immunitet a wiążącym elementem jego wyboru będzie złożenie ślubowania przed Sejmem RP. 

Już na etapie tworzenia przepisów prawnych, rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o ochronie danych osobowych podlegały złożonym konsultacjom. Obecnie projekt został doręczony ponad 200 podmiotom (izby gospodarcze, organizacje pozarządowe) celem zapoznania się z ich uwagami w ramach przeprowadzanych 30-dniowych konsultacji społecznych do ostatecznej treści projektu. W konsultacjach trwających do 13 października 2017 r. może wziąć udział każdy. 

PAP, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  mogileński

  Powiat mogileński – powiat w województwie kujawsko-pomorskim, którego siedzibą jest Mogilno. Zaliczamy do niego gminy Mogilno, Strzelno, Dąbrowa, Jeziora Wielkie oraz miasta Mogilno i Strzelno.

  Ze względu na walory przyrodnicze, okolica ta jest chętnie odwiedzana i chwalona za możliwość odpoczynku na łonie natury, ale nie tylko. Zwiedzający uznają za główny cel wycieczek mogileński zespół pobenedyktyński., będący przykładem architektury romańskiej. Ponadto do dyspozycji przyjezdnych są przepiękne jeziora i szlaki rowerowe, co jest kolejnym powodem do przybycia w te rejony.

  Do powiatu można się dostać drogami krajowymi nr 15, 25, 62 oraz wojewódzkimi nr 254, 255, 262.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola